LukuExpert | Turvalisus, energiatõhusus ja kvaliteetne elukeskkond

Elektriauto laadimise ökosüsteem

Vonk EV elektriautode laadimise ökosüsteem on Eestis loodud ja arendatav keskkond, mille esmärgiks on kaasa aidata null-saastega sõidukite suuremahulisele turuletulekule ja ennetada sellega seonduvaid laadimisprobleeme.

Kaasaegsed elektriauto laadijad ja laadimist lihtsustavad lahendused annavad võimaluse paigaldada laadija nii kortermajja, kus on rohkem kasutajaid, kui ka eramajja, kus ei ole alati üleliigset võimsust. Erinevate kasutajate laadimised ja voolutarbimine on täpselt mõõdetavad ja energia eest maksab see, kes reaalselt laeb. Lihtsaks on muutunud ka võimalus laadija avalikuks teha ning teiste käest laadimise eest tasu küsida.

Miks on mõistlik mõelda targa laadimise peale ja panna laadija võrku? Laadija perspektiiv on pikem kui 4-5 aastat ja täna ei tea veel keegi, kui kiiresti elektriautode turg lähitulevikus liigub. Millised on aga laadimise võimalused ja ka vajadused, me teame. Et kasutada laadimise ökosüsteemist laadimiseks kasulikke võimalusi, kas siis soodsamaks laadimiseks või elektriarvete jagamiseks erinevate leibkondade vahel, peaks laadija olema ühtses üle võrgu hallatavas süsteemis. Ärikliendil, kes pakub laadimisteenust või võimaldab laadimist oma töötajatele ja klientidele, on võimalik laadimisi hallata ja nende kohta süsteemi kaudu teavet saada.

Kontrollitud ja turvaline laadimisprotsess

Elektriauto laadimine on muretu ja turvaline, kui valitud on õige laadimislahendus ja selle on korrektselt paigaldanud sertifitseeritud elektrik. Vastavalt vajadusele saab elektriauto laadija võimsust piirata.

Soodsaima börsihinnaga laadimine

Laadides eramajas on võimalik jälgida soodsaimat börsihinda – laadimissüsteem teab elektrihinda 24 tundi ette. Nii toimub laadimine just soodsaimatel ajaperioodidel ja etteantud kellaajaks on auto 100% sõiduvalmis.

Dünaamiline laadimisvõimsuse juhtimine

Nii era- kui kortermajas pole vaja karta, et laadimine hakkaks segama igapäevaseid vajadusi – jõulupraad saab küpsetatud, pesu pestud ja saunas käidud. Vajadusel on elektrisüsteemi võimalik kaitsta dünaamilise prioriteedireleega, mis ütleb laadijale, et ta ei võtaks rohkem voolu, kui parasjagu võimalik.

Ülevaade erinevate kasutajate elektrienergia tarbimisest

Kui ühte laadijat kasutab rohkem kui üks inimene, siis iga laadimine ja voolutarbimine on eraldi arvestatud – tarbitud energia eest tasub selle kasutaja. Välja on võimalik võtta kõik laadimised sekundi ja kilovati pealt.

Mobiilse laadimisteenuse võimalus

Et pakkuda laadimisteenuse kaudu  avalikku elektrimüüki, on vaja makselahendust, mis teab, kui palju ja millal raha küsida. Lihtsaim ja soodsaim viis selleks on laadijaga seotud mobiilne makselahendus. Ei mingit makseterminali ega lisalepinguid! Kui ise parasjagu ei lae, on võimalik ka kodune laadija muuta endale sobivaks ajaks avalikuks ja tasuliseks. Igale laadijale saab määrata kW müügihinna.

Online seisukorra jälgimine

Tõrgete korral on targa laadija puhul võimalik vaadata, mis neid põhjustab; laadija olekut saab jälgida igapäevaselt. Samuti saab planeerida hooldust vastavalt töötundidele.

Elektriautot saab laadida ka tavalisest 230 V pistikust ja kui on kinnine territoorium, on võimalik paigaldada laadija, mis ühendades autoga hakkab koheselt laadima, laadimiskiirus sõltub seejuures laadija võimsusest ja auto vastuvõtuvõimest. Sellist lihtsat laadijat võib aga võrrelda nuputelefoniga.

80% laadimistest toimub Euroopas keskmise kiirusega, kuni 22 kW, laadijates. Kiirlaadijat kasutatakse maanteedel või võõras linnas kiirelt sõidukilomeetrite lisamiseks. Laadija soovitame võtta väikese varuga – selle võimsust saab vajadusel piirata. Autotootjad soovitavad hoida autoaku laetust igapäevaselt vahemikus 20 kuni 80%. Pikemate sõitude puhul loomulikult laadige 100%.

Kui auto välja valitud ja teada, millised võimalused on laadija paigaldamiseks kodus või töökohal, saab laadimiseks võimalikud tehnilised lahendused ning ka laadimiskaablid autoga koos liisingusse lisada.