LukuExpert | Turvalisus, energiatõhusus ja kvaliteetne elukeskkond

Elektriautoga ümber Eesti – Peugeot e-2008

Mitte kas saab, vaid kuidas reaalselt elektriautoga pikemaid vahemaid läbida on! Et LukuExpert kauplused asuvad üle Eesti ja nende vahet on sõitmist pea igal nädalal, oleme võtnud plaani seda ringi teha edaspidi elektriautoga. Tallinn-Tartu-Viljandi-Pärnu-Tallinn. Iga kord erinev auto ning üks ja seesama ring. Nii kavatseme ette võtta kõik elektriautod, mida Eestis pakutakse.

Alustame oma teekonda uue täiselektrilise Peugeot e-2008 väikese crossoveriga. Kevadhommik, ilm on karge, +3. Sõit saab alguse täislaetud, kuid külma akuga LukuExperti-Vonki maja eest. Otsustame, et subjektiivsed arvamused autost jätame projekti lõpusirgele, kui juba rohkem autosid läbi proovitud.

Millega peame enne pikemat sõitu, konkreetse sõidukiga, arvestama?

  • Aku mahutavus: 46,2 kW.
  • Sõiduulatus ühe laadimisega jaheda ilmaga alla 300 km.
  • Auto kiirlaadimisvõimekus kuni 100 kW/h.
  • AC laadimisvõimekus 7 kW/h ehk kodus laeks e-2008 u 7 tunniga aku 100% täis.

Sõit on alanud ja järgmine planeeritud peatus Tikupoisis – mitte, et oleks vaja laadida, vaid vaatame, kuidas ülikiire laadija töötab ning kui kallis see on. Hommikusöök on ka veel söömata. Pärast seda Tartusse ja ilma laadimiseta peaksime Viljandisse välja veerema. Teame, et Viljandis on keset linna uus hea laadija. Edasi Pärnu kesklinnas, LukuExperti poe lähedal, 22 kW laadijas plaanime veidi särtsu juurde saada, et koju jõuda ja oma teekond lõpetada. See on optimistlik plaan. Lisaks on eesmärk ringreisil laadimisele mitte üle 10 euro kulutada.

Peamine on, et me ei peaks kordagi laadimise järgi ootama.

50 km Tallinnast sõidetud. Kuna sõidame nii nagu tavaautoga ja teekond Tartusse algab kiiruspiiranguga 120 km/h, on sõiduulatusest 100 km juba langenud. Kiirus üle 100 km/h on elektriautoga sõites energiakulukas. Otsustame siiski jätkata algse plaaniga – sõita nagu tavalise autoga.

Kosest möödas ja jätkuvalt lubatud kiirus 120 km/h. Keskmine energiakulu tõuseb vaikselt üle 23 kW 100 km kohta. Hetkekulu näitu aga ei leia Peugeot võimaluste seast ülesse.

Kui optimaalselt sõita, on maanteel hea energiakulu 17/18 kW 100 km.

90 km sõidetud, range kukkunud 170 km. Päike paistab, aga jätkuvalt on karge +3. Vahepeal on kiirtee lõppenud ja mõistliku kiirusega on keskmine kütusekulu langemas.

Ja nüüd kohvipaus Tikupoisis. Akut järgi 50%.

Nagu alguses mainitud, lubab e-2008 kuni 100 kWh laadimist. Sõidame  160 kW ultrakiire laadija juurde. Laadimisluuk jääb laadijast üpris kaugele. Jämedat juhet annab väänata, et pistik õige nurga all pesasse läheks. Kuna jõusaalid on hetkel kinni, siis hea harjutus. Meesšovinistliku seana oma naist sinna laadima ei saadaks.

Paneme auto laadima ning läheme rahulikult pirukaid ja kohvi ostma. 15 minutiga peaks saama aku täis vähemalt 80%.

10 minuti pärast, pirukatega tagasi tulles, ootab esimene tagasilöök. Laadija näitab laadimist 37 kW tunnis, siis 28 ja lõpuks kõigest 20 kW. Tavaliselt piirab auto laadimiskiirust, kui aku täituvus hakkab jõudma 80%-ni. Antud juhul aga paistab, et hoog raugeb varem.

Siiski 75% akust saame täis ehk 20 minutiga 25% juurde. Otsustame rohkem mitte kallist aeglast laadimist harrastada. Teatavasti on ultrakiiretes laadijates elektri hind kõrgem kui kiirlaadijas, kus saab laadida kuni 50 kW tunnis.

Hea on see, et sõit jätkub 90 km/h tsoonis ja keskmine energiakulu viimase 100 km kohta langeb alla 20 kW tunnis.

See on umbes nagu 7,8 l/100 fossiilset kütust.

Sõit Tartu poole on mõnus vaikne. “Veidi tuulemüra tuleb sisse”, kurdab Kaur. Riho mainib selle peale, et 1987. aastal oli sellel samal aprillikuu päeval lumetorm ja ta oli siksi roolis. Tartu mnt iga kilomeetri taga keegi remontis oma masinat ja autos oli samuti miinus. Tuul mitte ei kostunud, vaid puhus sisse!

Vahepeal peab ära märkima, et teel ei ole ühtegi elektriautot vastu tulnud 🙂

Keskmine energiakulu on langenud alla 19 kWh/100 km. See on maanteel juba üsna ok. Jõuame Tartusse, sealt on Viljandi LukuExperdi kaupluseni 80 km, auto lubab sõidupikkust veel 95 km.

Esialgne plaan, et Tikupoisist järgmine laadimine võtta ette Viljandis, ei pea vett. Otsustame, et paneme auto Lõunakeskusesse laadima. LukuExperti Tartu kauplus on sealt 3 minuti jalutuskäigu kaugusel. Lõunakeskuse laadija lubab 50 kW kiirlaadimist. Vaatame, palju tegelikult kätte saame.

Paraku ei saanud ühtegi kW kätte – laadijad ei tööta. Kõrvalolevad vana CHAdeMO ja Type 2 ei ole ka abiks. Vaja leida uus koht!

Vaatame PlugShare äpist. Olerex Võru tänaval Tartus. Üllatusena uus ultrakiirlaadija. Paneme käima ja 78 kWh voolab. Hea! Tulles 30 minutit hiljem tagasi on laadija ennast 67% juures ise välja lülitanud. Mis seal ikka, Enefit Volt klienditeenindus ei oska ka midagi arvata. 140 km sõiduulatust ja Viljandi poole. Probleemi pole 🙂

Selle peale Riholt lugu Volga tehnilistest eripäradest. Keda huvitab, helistage talle.

Riho kontakt

Viljandi tee on ilus ja rahulik ning 90nega kulgedes langeb energiakulu 17,4 kWh/100 km peale. Ilmajaam näitab samuti mõnusamaid kraade.

Viljandisse sisenedes sõidame üles Kõrgemäe tõusust. Päike, vanad majad ja 18%-ne tõus tekitavad tunde lõunamaa reisist. Tallinna poolt tulijale see nii ju ongi.

Kuna enne Pärnu-Tallinn otsa on vaja kindlasti laadida, sõidame Viljandi kesklinna uue laadija juurde.

Volti laadimise loogika: enne valideeri, siis ühenda.

Viljandi LukuExpert pood, väike lõuna vabas õhus ja tund ongi läinud. Aeg liikuma hakata. Aku 90%. Seekord ilma tõrgeteta. Pärnu suunal ka uus taktika: Eco Drive Mode ja kohe 300 km range. Paneme leekima.

Teame, et Pärnu on tuntud CCS kiirlaadijate puudumise poolest. Sellele vaatamata sõidame liiga vabalt ja Pärnusse jõudes on järel vaid 140 km sõiduulatust. Kuigi Tallinna tee on lühem, tunneme, et maanteel sõites väheneb sõiduulatus poole võrra ja riski ei võta.

Paneme kaardid ühe tasuta CCS laadija peale. Kui ilma rahata antakse, tuleb võtta!  Lugu võtab siiski sellise pöörde, et elekter on tasuta, aga kätte seda me ei saa. Ainuke kiire CCS laadija ja see ei tööta. Ei saagi lõpuni aru, kas viga on autos või laadijas.

Mis seal ikka! Esimest korda ringil peame ootama laadimise järgi. See ongi see, mida elektriauto omamise juures kõige rohkem kardetakse. 

Kasutame Type 2 laadimist. Üllatavalt kiirelt tuleb aga energiat juurde. Auto ütleb, et laeb 64 km/h. Meile sobib! Passime tunnikese ja siis saab kannatus otsa 🙂

Koju! Võtame suuna Tallinna poole, Tammsaare Viking Motorsisse, kes meile lahkelt autot lubas. Waze näitab sinna 123 km ja auto lubab, et energiat jätkub veel 162 kilomeetriks. Kui korralikult  sõita, peaks ju kohale jõudma. Eks vaatame. Energia kokkuhoiu huvides…

…AC OFF!

Päev läbi on olnud tugev tuul ja nüüd on see meile vastu. Tallinn 111 km, aga range 130 km. Sõidame Waze järgi 85-ga. Õnneks saame ühele rekkale sappa ja energiakulu kukub. Range-i tuleb isegi 2-3 km juurde. Tundub, et oleme graafikus.

Sõiduulatust autol järel 100 km.

Rekka taga sõites võitsime 2 km ehk 30 km asemel oleksime läbinud justkui 28. Puhas rõõm! Keskmine energiakulu kukub alla 17 kWh/100 km. Jätkuvalt graafikus, kuni rekka keerab meie teelt kõrvale. Raadiost kostab Never going to get to France. Sõites prantsuse autoga tundub see kurja kuulutava sõnumina.

Võimalik, et Laagris peab 15 minutit laadimist tegema.

Jõuame Tallinna piirile ja sõiduulatusest on järgi 20 km. Viking Motorsini on Waze järgi sealt 10 km. Enesekindlus on tagasi saadud. Laagri laadijast sõidame sirge seljaga mööda.

1,5 km minna, range 16 km. Linnasõidul on 10 km peale kulunud ainult 4 km.

Olemegi kohal! 4 laadimist ja 500+ km 10 tunniga, mille sees ka töised asjatoimetused. Spetsiaalselt laadimise järgi ootasime sellest tunni.

Kokkuvõtteks võib öelda, et keskmise elektriautoga ei ole mingi probleem juba täna, ühe päevaga Eestile rahulikult tiir peale teha nii, et ei pea eriti laadimise järgi ootama. Alustasime teekonda kell 8:00 ja tagasi olime kell 18:00. Kõik asjad said aetud ja meel oli rõõmus.

  • Kõik sujub, kui laadijad, mida kavatsed kasutada töötavad, nagu oled ette näinud.
  • Tavalise bensiiniautoga oleks 500 km läbimisele kulunud ca 55 eurot.
  • Kasutades elektriautoga kahel korral kallist ultrakiirlaadimist, saime hakkama alla 20 euroga.

Sõites kasvab kogemus ja juba varsti istume järgmise EV rooli, et võtta ette samasuguse ringi ümber kodumaa. Loodame, et saime anda edasi reaalse ja ausa kogemuse ning olla abiks elektriautoga sõitude planeerimisel.

Kui teil on küsimusi laadimise kohta nii kodus kui teel olles, siis Vonk on teie päralt.

Vonk EV laadimislahendused