LukuExpert | Turvalisus, energiatõhusus ja kvaliteetne elukeskkond

Elektriautoga ümber Eesti – Jaguar I-PACE

Seekordne elektriautoreis viib meid hoopis Narva. Ega vahet ju pole, kas teha tavapärane tiir või põrutada idapiiri äärde – 500 km tuleb igal juhul täis. Nagu ka eelmistel kordadel alustame täis akuga ja vaatame, kui kaugele jõuame!

I-PACE annab meile täisakuga läbisõiduks 383 km sõiduulatust. Selline range on piisav, et ennast vabamalt tunda ja mitte otsida nii aktiivselt LuxExpressi, et siis normaalse kiirusega selle tuules liuelda. Kuna Peterburi maanteel on lubatud sõita kuni 120 km/h, siis täpselt vastavalt lubatule me ka edasi veereme – tagasi end ei hoia, selleks puudub põhjus.

Teekonda alustame ikka kell 8 hommikul. Ilmagagi taaskord veab. Testimiseks just täpselt see õige – saame tunda nii kargemat jahedust kui ka juba päris mõnusat suvesooja.

Teel olles me auto piire ei kompa, aga juhitavus on küll hea ja täpne. Auto on ergas igas sõidurežiimis ja kiirendamisel tekib huvitav V6 heli meenutav urin. Selgi korral oleme autos kahekesi ja tagaiste jääb seega meie kompsude päralt. Siiski proovime istumisruumi ära. Esiistmetel on mõnus, endale saab vabalt ka meelepärase toetuse seadistada. Kõik vajalik on käega katsutav. Võrreldes eelmise mudeliga tundub juhi töökoht kompaktsem – ei ole nii palju nuppe -, aga minu mälu võib mind ka petta. Riho, kes on keskmisest eestlasest veidi pikem, sätib esiistme enda järgi paika ja pakub tagaistmel oma kaksikvennale istet. Ei ole kurta millegi üle, mahub ilusti ja mugav on ka.

Narva jõudes on meil sõiduulatust ees 150 km. Tallinn-Narva maantee pikkuseks on 220 km. Võib öelda, et sõiduulatust näitab display vägagi täpselt ja on usaldusväärne pikemate otste planeerimisel. Etteruttavalt võib ära mainida, et range täpsusest saame kinnituse ka päeva lõpus, kui Tikupoissi jõuame.

Narvas vajalikud tööd tehtud, suundume Fama keskusesse keha täitma ja ka autot laadima. SharePointi järgi Narva kesklinna ainuke CCS laadija just seal paikneb. 20 minutiga saame piisvalt voolu, et teekonda jätkata ja meie järgmiseks sihtpunktiks on Tõrvandi Tartu külje all. Kuna akut Narvas täis ei lae, siis võtame nõuks vaadata jooksvalt, kas on vaja Tartus lisaks laadida või mitte. Ei ole!

Tikupoissi jõuame 8% akujäägiga. Paneme auto laadima. Korra ehmatab laadija meid teatega, et auto katkestas laadimise. Teisel katsel hakkab siiski kohe tööle ja 2 min möödudes on laadimiskiiruseks 100 kWh ehk see, mida ka tehas lubab Jaguari max kiirlaadimise võimekuseks.

Enne Tikupoissi jõudmist venib autos alanud koosolek planeeritust pikemaks – selle 1 h 15 min jooksul saab aku 99% täis. Tõenäoliselt oleks piisanud kojujõudmiseks ka vaid 20 min kohvipausist. Sõidu lõppedes on akujääk 73% ehk ca 270 km sõiduulatust on veel ees. Vajadus laadimiseks on seega minimaalne nii pika ringi tegemisel.

Jaguari elektrilise mudeli uuendus tehti 2021. aastal ja sellega tuli kaasa 4G ühendus, 360-kraadine kaamerasüsteem ja ühenduseta laadimisvõimalus. Lisaks on võimalus valida sisemusse veidi rohkem ilu ja luksust. Parandusi tehti ka navile ja nüüd on võimalik autost näha laadimisjaamu. Välja vahetati pardalaadija, mis nüüd annab võimaluse laadida auto AC-s 11 kW pealt. Selliselt laadides saab auto aku täis ca 4 h kiiremini kui enne ehk umbes 8,5 tunniga.

Mõned kummalised asjad, mis tõenäoliselt on ravitavad tarkvara uuendustega:

Pärast mootori seiskamist muutuvad kilomeetrid miilideks. Saan aru, et Briti juured, aga…
Navi:
näitas 110 ja 120 km/h ala kiirusepiiranguks 90 km/h;
otsing ei ole ka just kõige parem, aadress tuleb sisestada väga täpselt, vastasel juhul saab vasteks linna keskme.

Tahavaatepeeglist on alguses veidi vilets väljavaade. Õnneks avastab Riho, et peegel töötab ka ekraanina ja tagaaknal paiknev kaamera näitab peeglisse väga head ja laia nurgaga pilti. Helisüsteem on samuti korralik ja muusika kuulamine nauditav ka vaikselt, st. õuemüra ei kandu autosse. Väga mõnus on toonitud klaaskatus, läbi mille on ühe nurga alt näha taevast ja teise nurga all toimib see peegellaena.

  • Kõik taas sujub, laadimisele pole vajadust pikalt ette mõelda.
  • Taaskord ei oota me kordagi laadimise järgi.
  • Tavalise bensiiniautoga oleks 500 km läbimisele kulunud ca 55 eurot.
  • Jaguar I-PACE-ga kujuneb ringreisi kuluks ca 12€.

Kui rahakott võimaldab, siis on tegemist korraliku sportliku lustiautoga, kuhu mahutab ära ka veidi suurema perekonna koos asjadega. Edev on see masin kindlasti!