LukuExpert | Turvalisus, energiatõhusus ja kvaliteetne elukeskkond

Elektriautoga ümber Eesti – Mazda MX-30

Inchcape andis meile võimaluse järgi proovida, kuidas on läbida suuremaid vahemaid väikese akumahuga autoga. Alustame sõitu väiksema sõiduulatusega kui eelnevatel nädalatel, sest Mazda MX-30 ongi vaid 35 kWh akuga, millest reaalselt kasutatav ca 30 kWh. Esimene emotsioon: akut 100% ja sõiduulatus 156 km, aga meil on vaja läbida täna 500km! Ei tea, kui pikk see päev olema saab! 

Meie esimene peatus on ikka Tikupoiss. Seekord peame võtma pikema pausi ja nii olen jätnud ka hommikusöögi hilisemaks. Juurdleme ka, kas ikka peaksime sõitma Tartu mnt kiirteel lubatud 110 km/h-ga – teadaolevalt läheb jusuurematel kiirustel rohkem energiat ja isegi kui eesmärgiks on testida autosid, tuleb ikkagi jääda võimekuse piiresse. Liigume siis 95 km/h ja püüame hoida rekkal sabas. Veoautod sõidavad aga pahatihti 85 km/h ja see meie plaanidega hästi ei sobi.

Tikupoisis paneme auto Alexela 50 kW CCS laadijasse ja saame pea kohe lubatud maksimumi kätte. Mazda MX-30 nimelt võimaldab tehase järgi laadida DC laadijas max 37 kW-ga. Auto jääb laadima ja meie keha kinnitama. Hommikusöök kulgeb külmal terassil – siseruumides ju veel süüa ei lubata. Külm aga näpistab sedavõrd, et söömaaeg jääb üürikeseks. Nii tõmbabki meid juba vägisi auto poole tagasi. 75% akut on meie arvates teekonna jätkamiseks piisav. Hommikusöök kestab kokku 32 min.

Edasine sõit kulgeb julgemalt. Esialgne kartus aku väiksema mahu pärast on kiire hajuma ja enam pole oluline ka veoautode tuules tiksuda. Tartusse jõudes on jäänud 60 km läbisõitu ja ca 30% akut. Paneme auto Lõunakeskuse EnefitVolti laadima ja suundume LukuExperti. Kuna tööasjad võtavad veidi rohkem aega, siis jõuab Mazda ennast täis laadida. 57 minutiga on 100% akut hinnaga 4,84 eurot laetud, elektrienergiat kulub 20,18 kWh. Taaskord saime auto laadima pea täisvõimsusel.

Kuigi kõhkusi enam pole ja meel kindel, ei hakka me liigselt hullama ja peame kiirusepiirangutest kinni. Sõit jätkub.

Viljandis laeme keskväljakul 15,16 kWh 3,64 euro eest 100% täis. Selleks kulub 43 min. Taaskord läheb akude täitmiselevõetud aeg töötegemisele ja lõunale, mis tähendab, et ekstra laadimisele ei pea kallist aega kulutama.

Seiklusi Viljandis siiski jagub, sest laadija on kinni pargitud. Ühel pool “teel tulevikku” i-Miev CHAdeMo otsas ja kõrval elektritööde reklaamidega Ford Transit. Viimane muidugimõista ei laadinud. Õnneks ei tulnud töömehi kaua oodata ja peale mõningaid viipeid olimegi juba laadija otsas.

Pärnu poole suundume taas täis „paagiga“ ja kiirusepiiranguid järgides. Nagu meie varasematest lugudest läbi käinud, siis Pärnus puudub CCS DC laadija. Nii otsustame kõigepealt auto kuskil laadima panna ja seejärel muude toimetuste kallale asuda. Äpikaartidele tuginedes on ainuke CCS laadija Hessburgeri juures asuv Virta laadimisjaam. Sinna jõudes aga saame oma kahtlustele tõendi – see ei tööta. FB elektriautode foorumis käis juba teema läbi ja kahjuks pole laadijat suudetud nädalaga korda teha! Lepime kokku, et kui muud üle ei jää, paneme auto AC ladijasse. Voolu on meil tarvis, selleta pealinna ei jõua!

Meenub kuskilt, et ka Pärnu Möller Auto on endale kiirlaadija paigaldanud. Ja kuulujutud peavadki paika! Mölleri peaväravas seisab uus korralik 150 kW 2 x CCS kiirlaadija, milles ka üks Enyaq akusid täitmas. Kuna oleme kahekesi, siis üks meist suundub Möllerist lisainfot hankima ja teine asub laadijal olevaid juhiseid lugema ning infoliini proovile panema. Kedagi paraku toru otsa ei saa, äpi aga saan alla laetud ja ennast registreeritud. Leian ka õige laadija kiirelt kaardilt üles, aga kahjuks annab pistik errorit ja läbi Defa äpi meil laadijat käima panna ei õnnestu.

Õnneks aitab Mölleri spetsialist auto laadima ühendada ja suunab salongi kohvitama. Peame maha oma on-linekoosoleku, seejärel pakime end kokku, täname külalislahkuse eest ja suundume auto poole. Laadimine ongi 99% peal ja õige aeg edasi liikuda.

Tallinnasse jõuame edukalt tagasi ja kogu teekonna jooksul ei pea autol kordagi soojendust välja lülitama. 16% akut on veel ülegi, sellega annaks veel 28 km sõita.

Omadused

Elektriline Mazda MX-30 on piisavalt suur. 190 cm pikkuse juhi taha istumine on küll veidi problemaatiline, kuid juht tunneb ennast roolis hästi. Sellega saab ära käia ka rattavõistlusel ilma katuseraamita, sest jalgratas mahub tagumised istmed alla lastes pagasiruumi.

Auto ise jäi mulle tegelikult silma juba esimeste reklaamidega – see on äge ja stiilne, sisemuses leiab disainielemente, mis panevad silma särama. Kiitma peab ka sõidumugavust, juhitavust ja manööverdamisvõimet! Siiski on autol üks meile mittesobilik lisa – see lülitab regenereeriva pidurdamise koguaeg välja. Päeva lõpus saan aga aru, et inimene harjub kõigega ja pealtnäha ebamugav iseärasus muutub kiiresti käepäraseks, sest Rihol käis selle peale panemine autopiloodi mahavõtmise järel väga väledalt. Mõistetamatuks jääb ka, miks ühel ekraanil on kogu aeg ainult kliimaseaded näha, neid ju ei muuda iga natukese aja tagant. Üldmulje on siiski positiivne!

Päev oli super ühe sellise testringi tegemiseks: algas jahedalt, lõunaosariikides oli juba nagu varasuvi ja vihma saime ka. Masin liigub sedavõrd vaikselt, et lendav linnukenegi sai tõelise ehamutuse osaliseks ning lasi meil akna täis. Autoga jäime mõlemad rahule ja saame kinnitada, et väikese akuga ei ole samuti mingit probleemi Eestile üks ring peale teha. On ju Mazdagi välja öelnud, et sõidame keskmiselt sedavõrd lühikesi otsi, et suure aku otstarve kaob ära. Kes aga vajab suuremat akut, siis täna saab juba öelda, et ka Eestis on EV-de valikut igale maitsele. Linnaautoks või pere teiseks autoks on MX-30 igatahes mõistlik mõte.

– Kõik sujub ka siis, kui laadida on vaja igas peatuskohas. 
– Me ei oodanud kordagi laadimise järgi, samal ajal tuli teha tööd või kasutada aega kehatäiteks.
– Tavalise mootoriga oleks 500 km läbimine olnud palju müra- ja vibratsioonirikkam.
– Maanteel 90 km/h sõites on 150-160 km täiesti adekvaatne läbitav vahemaa. Aeg-ajalt ees sõitva veoka tuules sõites saab rangeks isegi 180+ km.
– Mazda MX30-ga kujunes ringreisi kuluks vähem kui 14 eurot.

Sõites kasvab kogemus ja juba varsti istume järgmise EV rooli, et võtta ette samasugune ring ümber kodumaa. Loodame, et saime anda edasi reaalse ja ausa kogemuse ning olla abiks elektriautoga sõitude planeerimisel.

Kui teil on küsimusi laadimise kohta nii kodus kui teel olles, siis Vonk on teie päralt.