LukuExpert | Turvalisus, energiatõhusus ja kvaliteetne elukeskkond

Elektriautoga ümber Eesti – VW ID.4

Kui efektiivne reaalselt elektriautoga pikemaid vahemaid läbida on? Kuna LukuExpert kauplused asuvad üle Eesti ja nende vahet tuleb sõita pea iganädalaselt, oleme võtnud plaani neid külastada elektriautoga. Päevaga 500+ km, Tallinn-Tartu-Viljandi-Pärnu-Tallinn, iga kord erinev auto ning üks ja seesama ring. Nii kavatseme ette võtta kõik e-autod, mida Eestis pakutakse.

Teisele ringile viis meid värske Volkswagen ID.4 Möller Autost.

Kui möödunud nädalal vurasime Peogeot e-2008-ga, millel 45 kWh aku, siis seekord laeb meil maja ees 77 kWh akut.

Auto kuvab sõiduulatust 379 km – seda on 100 km rohkem kui eelmisel korral ringile minnes. Teekonda alustame Tartu mnt algusest ja nagu ikka, esimene lõik, lubatud kiirusega 120 km/h.

Auto näitab kogu sõidu vältel orienteeruvat energiakulu ja sõidu alguses on eriti põnev igasuguseid tähelepanekuid teha.

  • 110 km/h sõites on energiakulu veidi üle 20 kWh/100 km;
  • 120 km/h sõites jääb see 21-25 kW vahele;
  • 40 km sõidetud ja alles 88% range-i, saame veel 314 km sõita;
  • 70 km läbitud ja sõita võimalik veel 280 km;
  • 90 km sõidetud ja 100 km sõiduulatust läinud. Arvestades vahepealset kiirust 110+ km/h, mida auto ei osanud algselt ette näha, on tulemus väga hea.

100 km läbitud ja kuigi akut on veel küllaga, teeme ikkagi EV omanikule kohustusliku peatuse Tikupoisis ja miks mitte siis ka ultrakiiret laadijat kasutada. Kohvi kõrvale saame 10% mahtu juurde. Paras aeg ka autost väike kokkuvõte teha.

Jalaruumi on pikkade jalgadega juhil selles neljarattalises küllaldaselt. Taga istudes sama mees küll jalga üle põlve ei viska, aga pikema tüübi taga patseerida on mõnus ikkagi. Tagaistmel on väga mugav isegi tööd teha. Pearuumi on ka suurepäraselt. Avarust lisab klaasist katus. Taga keskel istudes ja esiaknast välja vaadates tundub kohati, nagu sõidaks lahtise autoga. Päikesepaistelise ilmaga sõidad sellise panoraamkatusega kui suvitaja igal aastaajal! Ka pakiruum rõõmustab oma mahutavusega.

Autopiloot on paraku liiga turvaline, näiteks sõites vasakus reas näeb see paremas reas olevat autot ohuna ja pidurdab hoo maha. Muidugi on võimalik, et võhikutena ei osanud me veel ise seda õigesti seadistada. Tee keskel hoiab autopiloot ilusti ja kruusateel suudab ID.4 tekitada tunde, justkui läbimisel oleks sile tee.

Tartusse jõudes on sõiduulatust veel 260 km ja laadimiseks pole vajadust – Viljandi lukupoeni vaid 70 km sõita. ID.4 viib vabalt Tallinnast Tartusse ja muretult ühe jutiga ka tagasi.

Tartu LukuExperti poes ootab meid ees rõõmustav vaatepilt – elektriauto laadimiskaablid paiknevad aukohal! Kes soovib, see leiab need igast LukuExpert kauplust.

Igav! No ei mingitki pinget ega ärevust aku pärast! Viljandisse jõudes kuvab näidik 200 km sõiduulatust. Läheme ja paneme siiski auto laadima, et Pärnus ei peaks muret tundma. Kes meie eelmist lugu pole veel juhtunud lugema, siis Peugeot-ga jäime seal jänni, kuna Pärnus puudus töökorras CCS laadija. Nii pidime laadima AC laadijas, mis üllataval kombel andis meile kordades rohkem voolu kui e-2008 speksides kirjas.

Jõudes Viljandi keskväljaku Enefit Volt laadija juurde avastame, et Opel Safiral on elektriline mudel juba ammusest ajast väljas. Paneme silma peale ja võtame sellegi masina edaspidi ette! Õnneks kasutab ta CHAdeMo laadimiskaablit ega häiri meid.

Pildilolevat vaatepilti esineb kahjuks üsna tihti.

40 minutit asjatoimetusi Viljandis ja enne Pärnu poole teele asumist on aku 95% täis. Täpsemalt öeldes 160 km sõiduulatust juures ja saame 360+ km ilma laadimiseta sõita. 45 kW Viljandi kesklinna laadija on head tööd teinud! 100 km Pärnusse ja sealt veel finishisse 130.

Pärnusse jõudes 304 km sõiduulatust veel alles. Kuna ilm on soe ja linnasõit ökonoomne, tuleb Pärnus sõites veel iseenesest 7 km ulatust juurde.

ID.4 on suhteliselt vaikne ja nii saame peetud ka ühe Teamsi koosoleku energia hinna jälgimise ja kasutamise teemal.

Tallinn paistab. Harutee ja Ääsmäe. 200+ vaba kilomeetrit 45 km läbimiseks Möllerautosse.

Kokkuvõtteks peab tõdema, et oli ootamatult igav elektriauto test. 500+ km maanteid ja ainult kaks laadimist (tegelikult oleks võinud ka ühega hakkama saada)! Seega igav siiski positiivses mõttes. Kui taolise teekonna ette võtad, siis ju vaikimisi ikka loodad väikest seiklust ja adrenaliini, et testimine asja ette läheks, ning lõpuks saaks ülipõneva tagasivaate kirjutada. Kes ütles, et elektriautoga kaugele ei jõua? Isegi meie Eestile, kus elektriauto laadijad on veel küllaltki hõre nähtus, saab uue elektrilise rahva autoga südamerahus ringi peale teha.

Seda ja eelmist sõitu silmas pidades võib täie veendumusega välja öelda, et keskmise elektriautoga ei ole mingi probleem juba täna ühe päevaga Eestile tiir peale teha nii, et ei pea eriti laadimise järgi ootama. Seekordki alustasime teekonda kell 8:00 ja tagasi olime kell 17:00. Kõik asjad said aetud ja meel oli rõõmus.

  • Kõik sujub, kuna laadida tuleb väga vähe. 
  • Me ei oodanud kordagi laadimise järgi.
  • Tavalise bensiiniautoga oleks 500 km läbimisele kulunud ca 55 eurot.
  • VW ID.4-ga kujunes Ringreisi kuluks vähem kui 15 eurot (4,87 eur laadimine Tikupoisis, 9,31 eur Viljandis).

Sõites kasvab kogemus ja juba varsti istume järgmise EV rooli, et võtta ette samasugune ring ümber kodumaa. Loodame, et saime anda edasi reaalse ja ausa kogemuse ning olla abiks elektriautoga sõitude planeerimisel.

Kui teil on küsimusi laadimise kohta nii kodus kui teel olles, siis Vonk on teie päralt.