LukuExpert | Turvalisus, energiatõhusus ja kvaliteetne elukeskkond

HEV, PHEV või EV? …või hoopis REX?

Elektriautod tulevad ja ka kõrvaltvaatajale on juba silma jäänud erinevad versioonid. Elektri jõul liikuvad autod ei ole ainult täiselektriautod vaid ka klassikalise mootori ja elektrimootori erinevad kooslused.

Millist valida? Millised on valikud? Selgitame lühidalt!

HEV – Hybrid Electric Vehicle

HEV on juba mõnda aega väga populaarne ja suhteliselt ökonoomne hübriid, kus üldjuhul bensiinimootorile on, väikestel kiirustel sõitmiseks, abimeheks lisatud elektrimootor. Näiteks Eestis populaarsed Kia Niro ja Toyota Auris.

Hübriidsõiduk kasutab liikumiseks kombineeritult elektri- ja sisepõlemismootorit. Elektrimootor töötab peamiselt madalatel kiirustel ja akusid laetakse auto pidurdamisel – see kõik toimub automaatselt, ilma et juht peaks midagi tegema. Aku laadimiseks pole autot vaja (see pole ka võimalik) eraldi elektrivõrku ühendada.

Antud kombinatsioon on nii maailmas kui Eestis kõige populaarsem, kuid maanteesõidul rakendab auto siiski suurema osa ajast sisepõlemismootorit ja oodatud ökonoomsus ning säästlikus tuleb esile vaid linnasõidul ja ummikutes.

PHEV – Plug-In Hybrid Electric Vehicle

Plug-In hübriid on ilmselt esimene samm elektriauto poole. See on sisepõlemismootoriga auto, millel elektrimootor ja eraldi väikesemahuline akupank, millega saab läbida umbes 50 km ainult elektri jõul.

PHEV mudelid on peagi igal autotootjal: Kia, Skoda, Volvo jne.

Sõida soovi korral enamus ajast elektriga. Kui tekib vajadus, lülita ümber tavamootorile. Plug-In võimaldab ca 60 km ulatuses ainult elektri jõul sõita, kuid alati on võimalus pikemad sõidud teha sisepõlemismootoriga. Keskmiselt sõidab autoomanik linnas päevas 8-20 km, seega on looduse- ja rahasääst ilmne.

Pistikühendusega hübriidelektrisõiduk (PHEV) on sõiduk, mille akut peab laadima, kuid kui sa seda ei tee, sõidad nagu tavalise autoga. See on soodsam kui suure akuga elektriauto ning sellega on soodsam sõita kui bensiinimootoriga autoga. Välimuselt on PHEV nagu auto ikka.

EV – Electric Vehicle

Tesla on esimene, mis kõigil siinkohal meelde tuleb, seejärel alles kõik teised. Eestis ongi populaarsemad Tesla ja Nissan Leaf, kuid see on muutumas, sest mudelivalik on aina laiem.

EV on null CO2 heitega auto, mis liigub 100% elektriga – lae ja sõida. Täna toodetavad elektriautod on keskmiselt läbisõiduulatusega 250-400 km. Tesla ületab kõik, aga ka näiteks Kia on viinud läbisõiduulatuse ühe laadimisega 450+ km-ni.

Kui kaugele saab ühe laadimisega sõita, see sõltub aku mahust, tehnoloogiast ja sõidustiilist. Optimaalne kiirus on ühel joonel tavaautoga – 90 km/h maanteel ja linnas nagu ikka. Kiirendus on aga sisepõlemismootoriga võrreldamatu. Tavaline seeriatootmise EV kiirendus on u 6 sek 100 km/h kiiruseni. See on mõnus, nagu ka 100 km läbimine 2–5 € eest – oleneb, kuidas laadida.

Elektriauto akude tootmine ja taaskasutamine on loodussõbralik. Ametlikult on kinnitatud, et kui läbite oma uue EV-ga vähemalt 80 000 km, siis juba säästategi keskkonda. Lisaks sellele saate nautida kõikide lisade kontrollimist mobiili kaudu – hommikused soojendused, laadimine jm.

REx – The Range Extender

Kui elektriauto nimereale on lisatud sõnaühend REx, siis tähendab see sõiduulatuse pikendamisvõimalust tavakütusega. Et asi oleks korrektne ja auto vääriks ikka elektriauto tiitlit, siis tavakütusega käivitatakse ja hoitakse töös generaator, mis laeb akusid. Nii viidi Eestist ostetud BMW i3 Tallinnast Monacosse.

RExi tunned ära kahe tankimisluugi järgi nagu Plug-in pistikhübriidi.

Kui auto on valitud, siis millist laadijad valida?

Milline laadija koju?