LukuExpert | Turvalisus, energiatõhusus ja kvaliteetne elukeskkond

Hyundai Kona – elektriautoga ümber Eesti

Seekordseks ringreisiks tuli autosse mahutada kuue inimese asjad, sh. lapsekäru, neli täiskasvanut ja ühe kolmeaastase koos turvatooliga. Konale peale vaadates näib see esimese hooga võimatu missioonina – panen vaimu piinarikkaks sõiduks valmis. Siiski asjatult, sest teekond saab oodatust mugavam: jagub nii jala- kui pearuumi ja kohvi saab rahulikult juua tagaistmel, ilma et kolmene oma küünarnukkidega liiga lähedal oleks.

Eelpoolsest jutust ei tasu siiski järeldada, et Kona suure pere autoks passiks. Hakkama muidugi saab, aga pikematel sõitudel läheb ikkagi kitsaks, seda enam, kui vaja näiteks kogu pere nädalane kraam kaasa vedada. Lisaks on tagumiste turvavööde kinnitamine tõeline väljakutse, sest turvatool istub kinnitusklambrite peal. Seevastu ettevõtte fliiti või müügimeestele sobib auto suurepäraselt.

Sõidame taaskord läbi enam kui 500 km, kuid kordagi ei teki muret, et võiksime läbisõiduulatuse pärast hätta jääda. Täpsustuseks juurde, et seekord kulges meie tee marsruudil Tallinn-Tartu-Otepää-Viljandi-Pärnu-Tallinn, seega ring osutus tavapärasest isegi pikemaks. Planeeritud peatuseid, mida kasutame ka laadimiseks, teeme kaks. Laadida tuleb aga minimaalselt ja nii jätame selle toimingu teisejärguliseks. Meid ei häiri sugugi ka asjaolu, et Pärnus on laadijad taaskord kõik hõivatud. Sõidame Viljandist läbi Pärnu ilusti pealinna ära ja alles jääb veel 12% voolu akupakki alles.

Juhi töökoht on mugav. Vinguda võib ju alati, aga kas selleks ka tegelikult vajadust on… Pigem näen positiivsena seda, et autosse on lisatud piisavalt mugavuslisasid ja olematul hulgal ebavajalikku luksust. Seetõttu on sellel ka täiesti aus hinnasilt, EV kohta (alates 31 990 €); sõiduulatust (kirjade järgi lausa kuni 660 km) ja mugavust hindan seejuures lausa väga heaks.

Oma seekordsel väljasõidul saame tunda igat sorti ilma: on sooja, päike kütab korralikult, tuleb ette ka jahedat ja lauspadukat – sellist vihma, kus auto tahab juba vaikselt vesiliu peal sõitma hakata. Jõudu tundub ka autol olevat, vähemalt ei ole aegajalt lihtne ratastel maapinda leida – päris hõljuk pole, aga haakumine on kehvavõitu.

Oleks tahtnud ka Apple CarPlayga ühendust saada üle sinihamba – ühendus ja funktsionaalsus on olemas, aga ainult juhtmega. Sõidan küll Waze abil isiklikust harjumusest, aga Kona enda Navi vajab uuendust – kõik uuemad teed ei ole veel leitavad ja auto triivib aegajalt mööda metsasihte.

Kuna pidasime autos maha ühe Teams koosoleku, tekkis vajadus telefon autoga ühendada, et heli läbi hands-free kasutada. Selleks pidime seisma jääma – süsteem ei luba telefoni ühendada sõites, isegi siis, kui seda tegelikult teeb kaasreisija ja mitte juht. Lühikese peatuse järel saame paaritamise tehtud ning jätkame sõitu. Koosolek ise kulgeb laitmatult! Heli on autos mõlematpidi hea ja üleliigne müra ei kostu väga ka teisel pool ekraani istuvate inimeste kõrvu.

Oma isikliku auto juures hindan enim võimalust auto ise sõitma seadistada. Jah, pean kätt roolil hoidma ja ristmikel juhtimise üle võtma, aga siiski saab neljarattaline pikkadel maantelõikudel hakkama niivõrd hästi ka ise, et saan oma mõtetega olla ning töökõnesid rahulikult teha. Ehk siis olen küll roolis, aga auto tegutseb väga edukalt ka ise!

Käesoleval nädalal on Tartu mnt mulle väga koduseks saanud, nimelt olen pidanud üle päeva sinna sõitma ja Eestile olen “ringi” peale tegemas juba kolmas kord viimase 4 päeva jooksul. Kona saab küll hakkama reahoidmisega, aga mitte veel nii hästi kui ise juba harjunud olen. Päris omapäi ma seda autot jätta ei julgeks ja pilk peab ikka tähelepanelikult teel püsima. Mulle tundub, et mõnel Kia-l (neil kahel peaks olema sama süsteem, vähemalt sisu väljanägemise osas on nad 1:1) on see isesõitmine veidi parem, aga võimalik, et mäletan valesti.

Mõned iseärasused ka laadijatest. Millegipärast näitab Tikupoisi laadija meile peale äpist laadimise lõpetamist errorit. Ei teagi miks ja Eleport kohe ka ei oska seda seletada, mingi anomaalia. Teine viperus kohtab meid Viljandi Elepordi laadijas – oleme juba LukuExperti ära jalutanud, kui tuleb kõne, et laadimine on katkenud ja peame minema tagasi auto juurde, et laadija uuesti käima panna. Enefit Volt laadijaid me oma teekonnal ei kasuta.

  • Nagu juba mainitud, on autol rohkem kui tip-top läbisõiduulatus ja seda ka olukorras, kus liikleme kiirematel lõikudel ehk 120 km/h alas ikka 120-ga.
  • Laadimismuret ei kerki isegi korraks mõtteisse.
  • Tavalise bensiiniautoga oleks 500 km läbimisele kulunud ca 55 eurot.
  • Hyundai Kona-ga kujuneb ringreisi laadimise summaks ca 10€. Umbes seepärast, et (vist) tänu katkestusele on üks laadimine null-hinnaga.

Hea läbisõiduulatus annab veel sellegi eelise (vist), et sõidame tuttava ringi läbi kiiremini. Oleme oma kontoris tagasi 17:15 ehk ca tund varem kui tavaliselt.