LukuExpert | Turvalisus, energiatõhusus ja kvaliteetne elukeskkond

EV laadimisstandardid

Millised on elektriauto laadimisstandardid?

Laadimisstandardite ehk pistikutega on asi tegelikult üsna lihtne.  Type 2 ja CCS? Mis need siis on?

Eestis on üldjuhul kasutusel kahte tüüpi sõidukeid: vanemad ja Aasia päritolu autod omavad Type 1 ja SHAdeMO laadimispistikuid ning uuemad, ka idamaist päritolu meil müüdavatest autodest, omavad Euroopas kasutatavaid.

Üldiselt on autodel olemas kaks laadimisvõimalust: kiirlaadimine DC ja tavalaadimine AC.

Kiirlaadimine toimub vahelduvvoolu ehk DC laadimisjaamades. Enamasti on Eesti laadimisjaamades mõlemad pistikud/kaablid (CHAdeMO ja CCS) laadimisvõimsusega alates 50 kW. Kui ühte neist pistikutest ei ole, siis EU seadusega peab igas kiirlaadimisjaamas olema võimalus laadida ka pool-kiire alalisvoolu ehk AC laadijaga. See laadimisvorm on võimalik kõigis autodes.

Enamikel juhtudel on AC ehk pool-kiiretes kuni 22 kW laadimisjaamades Type 2 pistik. Seega Type 1 pistikuga auto omanikul peab olema üleminekupistik Type 1 > Type 2. Tavaliselt ei ole nendes jaamades ka laadimiskaablit. See peaks igal elektriauto omanikul endal kaasas olema.

Type 1 ja CHAdeMO paiknevad autos kõrvuti. Type 2 ja CCS aga on koondatud ühte pistikupesasse, kuhu sobib Type 2 otsik ja ka kiirlaadija suurem otsik.