LukuExpert | Turvalisus, energiatõhusus ja kvaliteetne elukeskkond

Kriisiaja tulevikuväljavaated elektriautonduses

Elektrihinna tõus sai põletavaks teemaks juba mõni kuu tagasi, olukord Ukrainas on paisutanud ärevust veelgi. Lisaks on rohepööre justkui vähikäigule sunnitud. Millised on elektriautonduse tulevikuväljavaated ja kui mõttekas on e-autot omada? Kuidas alandada kulutusi?

Pihta saavad kõik

Tundub, et maailmas pole miski enam endine ja vanaviisi jätkamine ei ole võimalik. Paar viimast aastat on praegusele olukorrale vaid eelmäng olnud: esiteks raputas tarneahelaid pandeemia, nüüd aga hävitavad iseenesestmõistetavaks kujunenud kaubandussidemeid geopoliitilised pinged. Ettevõtted on pandud väljakutse ette: kust hankida varuosi ja autoehituseks vajalikke metalle. Lisaks tuleb valvsust säilitada ja ennast kindlustada tulevikušokkide eest.

Ka haruldaste metallide hinnad on teinud hüppe, mis sunnib EV-de hindu tõstma. Näiteks nikli hind suurenes mõni nädal tagasi kõigest kahe päevaga 250%, mis põhjustas selle müügis praktiliselt seisaku. Siiski on ka sellel mündil kaks poolt – kõrgem harvikmetallide hinnatase kiirendab järgmise põlvkonna akutehnoloogiate arengut (sh. naatriumioonide väljatöötamist), kus ei kasutata ei niklit ega koobaltit, mis on praeguste akude oluline osa. Siinkohal peab aga arvestama, et hinnatõusust ei jää puutumata ka tavalised kütuseautod – prognoos on kõike muud kui helge. Näiteks on katalüsaatorites kasutatavate plaatina ja pallaadiumi hinnad teinud kolossaalse hüppe, alumiiniumihinnad on rekordkõrgustes.

Kes vajutab pidurit, kes kogub hoogu

Autouudiseid üldiselt jälgides vaatavad vastu enamasti ehmatavad teated, Porsche on näiteks Taycani tootmise pausile pannud, WV on peatanud Saksamaal kahe elektriautode tehase töö, tõrked on ka teistes tehastes. Tesla näib aga olema eelisseisus. Võimalik, et aasta lõpuks saab see hoopis võimekust juurde tänu oma Texase tehasele ning on võimeline tootma rohkem kui General Motors ja Ford kokku. Samas, kuna Covid-19 tume vari lasub taas Hiinal, on ka Tesla Shanghai tehas sunnitud välja kuulutama seisakuid.

Kuna maailm töötab selle nimel, et loobuda Venemaa kütustest, kas siis ehk saab ka järeldada, et elektrimobiilsus saab hoopis hoogu. Lääneriikide valitsused tahavad kiirendada üleminekut taastuvenergiale, et vähendada sõltuvust fossiilsetest energiaallikatest. Lahendused on küll kõike muud kui kerged tulema – ka taastuvenergia projektide arendused kallinevad ja pikenevad -, kuid taastuvenergia osakaal maailma elektritootmisel on siiski järjepidevalt suurenenud ning et neile piir pandaks on küll vähe tõenäoline.

Teiseks autoks jalgratas

Nafta hind on meid üllatanud kujuteldamatu hüppega, ebastabiilsus autokütustega tõukab vaatama kaugemale. See olukord võib aga tähendada, et elektriauto ei ole enam vaid jõukama kontingendi pärusmaa, sest elektriga on igal juhul odavam sõita ja seda just kodus laetud elektriautoga. Viimast kinnitab ka Delfi Ärilehes avaldatud suur hinnavõrdlus. Ja miks mitte võtta oma teiseks autoks jalgratas ja vähendada nii isikliku auto kasutamise vajadust ja kulusid? Sellest jääb teatud puhkudel väheks (külm aastaaeg, töökoha kaugus, pakikorvis koormaid ei vea), aga muidu pole jalgrattaga sõitmise juures ühtegi vastukäivat argumenti! Peale tervist puudutavaid hüvesid on jalgratast ka odav üleval pidada. Praegustel ärevatel aegadel tuleb endorfiinid möllama saada ja mis võiks nende tootmist paremini esile kutsuda kui tiir värskes õhus.

Kui prooviks kütuseta

Mis saab edasi – pole täpselt teada ja kui olukord peakski rindel rahunema, siis kriisist väljumise aeg on teadmata pikk. Samas on elekter meile Taavi Veskimägi hinnangul justkui kindlustatud. Tema väitel on Elering valmistunud Venemaa elektrisüsteemist eraldumiseks 10 aastat ja Vene elektrisüsteemi sünkroontööst ollakse valmis ümber lülituma sünkroontööle mandri-Euroopaga lausa tundide jooksul. Jaak Aabi sõnul tehakse investeeringuid elektrivõrkudesse, et nendesse ühendada ka taastuvenergia väiketootjad. Mis aga puudutab kütust, siis sellega tundub veel asi segane ja võimalik, et ees ootavad suured katsumused.