LukuExpert | Turvalisus, energiatõhusus ja kvaliteetne elukeskkond

Milline EV laadija koju?

Valiku tegemiseks on võimalusi mitu, kõik sõltub teie auto üldisest sõiduulatusest, isiklikest sõiduharjumustest, igapäevasest rutiinist, avalike laadimisjaamade olemasolust kodu või töökoha läheduses ja kas laadija lisamine on üldse võimalik, arvestades kodu peakaitse lüliti võimsust ning üldist kodust elektritarbimist.

Levinud on kolme tüüpi laadijad.

Olenemata sellest, kas valituks osutus EV või PHEV, tasub mõelda ka kodulaadijale. Kui esmapilgul võib tunduda, et seda ei saa mingil põhjusel koju paigaldada, siis tegelikult on see võimalus näiteks korterelamus täiesti olemas.

Tuleviku uusarendustes on aastast 2021 laadimispunktid lausa seadusega ette nähtud. Täna saab korteriühistusse paigaldatud laadijaid jagada kontrollitud elektrikulu eest oma maja elanikega ning tasu eest anda need avalikku kasutusse.

Tase 1 laadijad.

Tase 1 laadija on tavaline 230-voldine ühendus, mis kasutab harilikku pistikupesa seinas. Sel juhul pole lisakulusid ja üldiselt on kodusest pistikupesast laadimiseks vajalik kaabel juba autoostuga kaasas. Miinuseks on kannatust nõudev laadimisaeg ja kohati laadimisjuhtme pikk vedamine.

Tase 2 laadijad.

Tase 2 laadijad kasutavad suurema väljundiga toiteallikat: 230-400-voldist 1- kuni 3-faasilist, sarnaselt koduse ahju või pliidi vooluvõrku ühendamisega. Tase 2 laadimisajad on tase ühega võrreldes palju kiiremad. Laadimisaeg oleneb autost ja aku suurusest, kuid autoaku on võimalik täis saada mõne tunniga. Need laadijad garanteerivad hommikuks 100% täislaetud akud. Just neid laadijaid me koju soovitamegi.

Kui paigalduskulud välja arvata, siis algab selle astme laadija hind 500 Eurost. Sõltuvalt laadija mudelist, eripäradest ja ka disainist võib ulatuda kuni 2000 Euroni ja rohkem.

Avalikuks kasutamiseks mõeldud tase 2 laadimisjaamad võivad olla isegi kallimad, vastavalt nende otstarbele ja konstruktsioonile. Sellised laadijad on ehitatud palju tihedamaks kasutamiseks.

Suuremad võimsused, kiiremini kohale.

Tase 3 on väga kiire laadimisega seadmed, mis kasutavad kõrgpinge voolu. Olenevalt laadija võimusest ja autost, võib laadimisega lisanduda kuni 170 km sõiduulatust 30 minutiga.

Need laadijad on mõeldud avalikuks kasutamiseks ja tänu alalisvoolule saab sõiduki enda laadijad mängust välja jätta. Sellel võimsusel on võimalik akud täis laadida kordades kiiremini, võrreldes tase kahega. Siiski ei mõju pidev 100% täislaadimine sellisel võimsusel akude elueale just kõige tervislikumalt ja laadija on seetõttu sobilik pigem trassidele, kus autot ongi vaja kiiresti laadida ning seejärel sõitu jätkata.

Väikesemahulist akut on mõistlik laadida tase 1 laadijaga tavalisest pistikupesast. Kui akude maht on suurem, siis esimese taseme laadijaga tekkiv ajakulu on lihtsalt liiga pikk. Lisaks võib lähim pistikupesa olla tülikalt kaugel.

Selle alternatiiviks on soetada endale koduseks ja ka töökohal kasutamiseks teise taseme laadija. Vastavalt vajadusele, kas kodulaadija või avalik laadija.

Kodulaadija paigaldamise juures tasub mõelda ka tulevikule. Oleme suurte muutuste lävel ja elektriautode müüki ning tootmist soodustatakse Euroopas lausa riiklikul tasemel. Elektriauto laadija olemasolu kasvatab teie kinnisvara väärtust.

Kokkuvõtteks saab öelda, et natuke uurimistööd tasub kindlasti ette võtta. Lisaks vaadake üle oma vajadused ja harjumused. Seejärel pöörduge julgelt laadijate müügiettevõtte poole, kust saate soovitused ja nõuanded vastavalt oma soovidele ning võimalikele lahendustele.

Laadijate valik