LukuExpert | Turvalisus, energiatõhusus ja kvaliteetne elukeskkond

Saarde ja tagasi 9 euroga – Skoda ENYAQ

Oleme LukuExperti ja Vonki tiimiga ette võtnud Eestis pakutavad elektriautod ja seni teinud nendega ringi ümber Eesti. Aktsiooni eesmärgiks on tõestada, et elektriautoga saab ilma laadijas passimata ka pikemaid vahemaid läbida. Peugeot e-2008  ja VW ID.4 on proovile pandud ja ilma probleemideta läbitud Tallinn-Tartu-Viljandi-Pärnu-Tallinn trass. Nüüd käime vahelduseks elektriautoga Saaremaal. Mida sa hing suvisel ajal veel ihkad!

Meie autoparki lisandus hiljuti uus 82 kWh akuga Skoda Enyaq. Uhke! Läbisõit täis akuga ulatub 480 km-ni. Lülitades kliima välja lisandub läbisõitu ühe laadimisega veelgi, särtsu peaks jaguma lausa 550 km-ks. Kuidas on aga lood läbisõiduga tegelikult? Seda tahamegi proovida ja võtame ette teekonna maale, Saaremaale. Loomulikult on kaasas ka laadimisadapter. Spetslaadijat ju seal ei ole… veel!

Sõidu algus on nagu ikka, täis aku LukuExperti maja ees olevast laadijast ja asume teele. Virtsu praamile on pea 150 km ja sealt edasi umbes 50. Kohalejõudes vaatame, kui palju veel sõita saab ja teeme otsuse, kas ehk peaks igaks juhuks laadima – see oleks tavaolukorras mõistlik, kuna elektriauto omanik ei sõida kunagi “paaki” päris tühjaks.

Alustame sõitu Tallinnast. Kuni Ääsmäeni on lubatud 120 km/h. Võtame kõik, mis lubatud! Nagu eelnevateski artiklites mainitud, siis sõites EV-ga üle 100 km tunnis, on energiakulu ärritavalt suur! Kui aga esimesed kiiremad 40 km maha sõidetud, jagub meie autol sõiduulatust veel 432 km-ks ja akut on seega üle 90%. Milleks koonerdada! Jõudes Ristini on akut veel 80+% ja Virtsu sadamast saab veel üle 300 km sõita. Keskmiseks energiakuluks sel teekonnal saab 19,3 kWh per 100 km, mis ei ole väga palju, eriti arvestades kihutamist teekonna alguses.

Praamil olles me autost ei välju ja konditsioneer uugab täiel võimsusel – suur kevad ju käes ja hingata tahab igaüks. Seistes energiakulu 1.0 kW tunnis.

Enne kui maamajja vurame, teeme Väina-Tammil veel mõned kohustuslikud päikeseloojangu pildid. Kohale jõudes akut 55% ja alles umbes 270 km sõiduulatust. Kas panna laadima või mitte – selles on küsimus.

Ilmunud külla uue autoga saame loomulikult suure tähelepanu osaliseks, küsimusi on rohkem, kui ära vastata jõuab. Lahendada tuleb ka mõned “ma pole kunagi elektriautoga sõitnud” mured. Seega tagasisõiduks on akut 52% ja 260 km-ks. Laadimiseni me Saaremaalaga üldse ei jõuagi. Waze lubab, et Tallinnasse sõiduks kulub alla 200 km, mida praam veel 10-15 km vähendab.

Alustades teed koju oleme üsna enesekindlad, kuid sõidame ühtlaselt ja väldime üleliigseid kiirendusi ehk sõidame mõistlikult – keegi ei sõida meist mööda, meie ei sõida teistest. Ainult üks asi tundub veider – peatus bensiinijaamas. Kaks kohvi palun 🙂

Elektriautoga maanteel sõites võtke mõnele bussile või rekkale tuulde. Energiakulu langeb märgatavalt! Seda kahel põhjusel: sõidad ühtlaselt ja rahulikult ning teiseks füüsikaline jõud. Tuules sõidu puhul kulutab tagumine sõitja 20-30% vähem energat. See sõltub eesoleva sõiduki suurusest ja sellest, kui lähedal talle ollakse. Nii võid sõita kümme kilomeetrit, kaotades läbisõidust vaid paar.

Meiegi juhtume sõitma ühe matkaauto järel (pildil nähtav kaugus ei mõjuta veel midagi) ja kui jõuame Tallinnasse tagasi, on keskmine energiakulu langenud alla 16 kW tunnis. Rahaliselt teeb see vähem kui 2 l bensiini tunnis ehk alla 2 euro.

Jõudes algusesse tagasi on meil sõiduulatust veel 80 km-ks ja alles 16% akut. Seega Saarest tulles on ainsaks mureks pesulast läbi sõita. Sellega on ehk harjunud kõik autoomanikud, mitte ainult elektriauto kasutajad.

Kokkuvõtteks kulus meil energiat 65 kWh, mis läks meie omas laadijas maksma alla 10 euro. Kiirlaadijas oleksime maksnud 20 eurot, bensiinijaamas 40. Loomulikult ei mahu selle 9 euro sisse praamipilet ega muud kaasnenud kulud, arvestatud on puhtalt sõidukulu.

Elektriautode võimekus on tänaseks jõudnud sellisele tasemele, kus väikesel Eestimaal ei ole mingit põhjust laadimise pärast muretseda, eriti veel, kui sul on oma laadija kodus või tööl – pane juhe järgi ja auto laeb ennast ise, seejärel lihtsalt sõida. Nii hoiad kokku ja levitad ka rohelist mõtteviisi!

Elektriauto laadija sinu maja ees on sinu rohelise mõtteviisi visiitkaart.