LukuExpert | Turvalisus, energiatõhusus ja kvaliteetne elukeskkond

Teslaga õppesõidul

Olen vist küll ainuke inimene, kes üle 30 aasta maamunal veetnud, kuid kelle taskusse autojuhiload ei ole veel jõudnud. Selle järele pole lihtsalt olnud ei igatsust ega suuremat vajadust. Tõele au andes pean tunnistama, et minu autojuhikarjäärile on pidurit tõmmanud ka hirm eluohtliku õnnetuse põhjustamise ees. Nii on minu sõidukogemused piirdunud auto juhtimisega unenägudes, kuni… meie pere pöördus elektriautousku.

Lapsepõlves meil autot ei olnud. Kõik asjad said aetud ühistranspordi või vajadusel ka taksoga. Nii pole mul täiskasvanunagi olnud kiusatust autorooli istuda. Süüdistada võin siinkohal ka abikaasat, kes on kutse peale operatiivselt autoga ukse ette veerenud ja juba ma olengi seal, kus vaja. Ka sõidujagamisteenus on mugav ja taskukohane, ehkki sõiduõpetaja on mind korduvalt hoiatanud selle ohtude eest –  autokooli pidavat ikka saabuma politseist päringuid juhtide kohta, kel tuleb välja, et autokool pooleli jäänud; harvad polevat ka juhused, kus kamba peale jagatakse ühtesid lube.

Lube omamata olen tööeluski teinud mõnda, mis nende omamist justkui eeldab, näiteks bloginud mitmele automüügi või liiklusega seotud ettevõttele, sh. kirjutanud bensiini, -diisel ja hübriidautode erinevustest ning kirjeldanud igapäevast liikluskultuuri Eestimaa teedel. Ka nii saab! Siis aga saabus meie perre elektriautousk ja sellega koos Tesla Model S. Juba kõrvalistujana tundsin, et tegemist pole tavalise auto, vaid justkui mõne kosmosesõidukiga ja võib-olla on mul neid lube ikkagi vaja. Mõeldud-tehtud ja autokoolis kirjas ma olin.

Vahemärkusena mainin veel ära, et sõitmine nullheitega autoga on kui sammukese tegemine rohelisema eluviisi poole. See mõte on ju igati üllas! Teatud valikuid olen ma igapäevatoimetustest sellele mõeldes muidugi varemgi teinud, kuid kasutegur on jäänud ilmselt tagasihoidlikuks, arvestades mähkmekoormaid, mis paari aasta jooksul prügimägedele saadetud said. Õnneks see aeg on nüüd läbi ja ehk saavad meistki väikest viisi planeedipäästjad!

Ei saa öelda, et autokool kõige libedamalt sujuks. Covidisse nakatumine võttis sügisel tuurid üles ja enneolematu rahvahulk registreerus autokooli, nii ka mina. Tundub, et kõik soovijad võeti avasüli vastu, sest sõidutundidega on kitsas (vähemalt mis puutub automaatkäigukasti). Selle üle, et töökoormus on hüppeliselt tõusnud, kurtsid ka sõiduõpetajad. „Saaks see ometi üks kord läbi, tahaks puhata,“ ohkas minu austatud juhendaja. Lisaks on õpetajadki pidanud aega eneseisolatsioonis veetma. No ja isiklikus plaanis andis koroonaaeg meile võimaluse kolida pea aastaks maale – see olukord tuli muidugimõista ära kasutada, sest kes ei tahaks metsa ja mere äärde. Loodame, et elu läheb rööpasse ja peagi võin endale õnne soovida.

Autokooli toppamajäämine pole mul siiski takistanud elektriauto rooli istumast. Abikaasa vormistas end mootorsõiduki juhendajaks ja mõnedsajad kilomeetrid olen ikka saanud Teslaga maanteid mõõta. Mitte küll liiga julgelt, sest sõiduhirm kummitab ikka. Tesla puhul on mõneti julgustav muidugi see, et ta ei lase sul lihtsalt millelegi ega kellelegi liiga lähedale sõita, tõmmates aegsasti hoo maha.

Siin veidi Tesla eripäradest ja sobivusest algajale juhile:

–       Tesla on vaikne. Gaasi vajutades puudub igasugune müra, salongis on vaikus kogu sõidu vältel.
–       See läheb kohalt kohe, kui gaasipedaali puutud. Kiirust kogub ta tõesti kiirelt ja julgelt, nii tasub pilk spidomeetri näidul hoida ja ettevaatlik olla. Autokoolis roolis istudes on küll peale Teslat tunne, et kas auto üks kord kohalt ka läheb. Ega õpetaja täna naljalt öelnud: „Sul koguaeg jalg sirge gaasipedaalil. Vaat, mis tähendab Teslaga sõidab.“
–       Teslaga ei ole kõige kergem ühtlast kiirust hoida, kuna gaasipedaal reageerib kohe, kui seda vajutad või auto pidurdab nii kui pedaali lahti lased. Olen praeguseni püsikiirusehoidjat vältinud, kuna eksamil seda ju kasutada ei saa.
–       Algajale juhile on kasulik, kui jalakäija kuuleb kitsal tänaval talle lähenevat autot. Tesla on aga sama vali kui tuuleiil.
–       Tesla sujuvus, juhi töökoha mugavus ja ergonoomilisus on nii pikemat kui lühemat sõitu väärt! Ja kui jagad kellegagi roolitagust, siis pole asendi ega peeglite sättimisega vaja vaeva näha, sest auto sätib selle sinu eest. Valid puuteekraanil oma nime ja kõik jookseb automaatselt paika. Nii et gaasi ja minek!
–       Tegelikult on ka laadimine mugav, sest selleks ei pea eraldi tanklasse sõitma (ega laadijaid veel tanklates õieti olegi). Laadida saab kodus, tööl, hotelli- või poeparklas.
–       Ja muidugi sõidukulu – see on olematu! Nii saab sõit Tallinn-Pärnu-Tallinn liinil tehtud ligikaudu 2 euroga. Seega mott on laes!
–       Kui oled võtme tuppa unustanud, siis sellele pole vaja neljandale korrusele järgi minna, sest Teslaga opereerimiseks piisab telefonist täiesti.

Algaja autojuht peab muidugi leppima pisukese ebamugavusega: kollane magnetkolmnurk nimelt Tesla alumiiniumkerele iseenesest kinni ei jää. Teibirull peab ikka alati kaasas olema!

Järgneb….