LukuExpert | Turvalisus, energiatõhusus ja kvaliteetne elukeskkond

Volkswagen ID.3 – elektriautoga ümber Eesti

Seekordseks ringreisiks tuli autosse mahutada viie inimese asjad, sh. lapsekäru, neli täiskasvanut ja üks kolmeaastane koos turvatooliga. ID.3 peale vaadates näib see esimese hooga võimatu missioonina… Tundub nagu copy-paste eelmisest loost? Eks ta natuke ongi! Meeskond ja marsruut on meil sama, asju aga üks kotitäis vähem ning autoks seekord Möller Ülemistest laenatud Volkswageni 1ST ehk ID.3.

Volkswagen ID.3 mudelivalik algab 55 kWh (bruto) ja 45 kWh (neto) mahutavusega akupakist ja läheb kuni 82 kWh (bruto) ja 77 kWh (neto) pakini. Viimane annab sõiduulatuseks 450 km, mis on meie igapäevaseid keskmisi sõiduharjumusi arvestades vägagi korralik. Kokku leian nelja erineva varustusastmega ID.3 Mölleri lehelt ja meie käsutuses on rahvakeeli täislaks.

Meie elektriautoga ümber Eesti testsõitmine on oma olemuselt tänaseks juba veidi muutunud. Enam ei mõtle me sellele, et kas veab, pigem on küsimus, et kui ära on vedanud, siis kus laadida viitsin. Justnimelt, kus viitsin! Pole vaja suvalises kohas seista ega autos ussimängu mängida. Selle asemel võib valida, kuhu minna ja millist kohvi juua. Lisaks hea nõuanne meie nö roheliselt testijalt, kes veetis oma nädalase puhkuse elektrikaga ringi reisides: võta kaasa elektritõuks või muu samaväärne kaasaegne riistapuu, nii muutub laadimine vaheldusrikkamaks ja asjad saavad ka aetud. Talvel on muidugi olud teised, aga ehk on riigil juba plaan, kuidas meie laadimistaristu planeerimine kontrolli alla saada. Võib-olla on Eleport-i naaberriigi laadimisvõrgu edendamise samm ka kuidagi sellega seotud… Aga see selleks, sõidame ju meie ümber Eesti ja sõidame oma ringi taas ära kerge vaevaga, kui mitte öelda, et täiesti iizilt.

Meie kasutuses olev Volkswagen näeb väga hea välja, lausa äge! Auto on mõnusalt futu ja lisaks mahukas, kuigi esmapilgul võiks arvata, et tegemist on väikese linnapunniga. Nagu juba jutu alguses mainitud, sõidutab seegi kord neljarattaline parajat seltskonda ja nüüdki ütlen, et pikemale reisile minnes ei ole kõikidele asjadele (räägin siinkohal enda pagasi mahust) piisavalt ruumi ning mõni reisija peab teekonna üsna kitsastes oludes veetma. Igapäevasõitudeks on seda autot aga küll ja veel. Tagumised turvavöödki saab seekord vaevata kinni, kuna klambrid ei jää turvatooli alla.

Olen kindlasti inimene, kes vaatab autot esimese hooga silmadega ehk siis auto peab mulle välimuselt meeldima. Järgmiseks pean oluliseks mugavust ehk istmeid ja nuppude asukohta ning kättesaadavust. Elektriautolt ootan veel rohkesti elektrilisi mugavuslisasid. Kuna meie sõidud on tegelikult lühikesed – sõidame ühe päeva jooksul ja teeme samal ajal ka tööd ning teel olles vahetame juhte -, siis jääb sellest kindlasti väheks, et autost põhjalik ülevaade saada. Kuna aga omame juba korralikku võrdlusmomenti, siis on käesolev sõit just paras, aru saamaks, mis meeldib ja mis mitte.

ID.3 on mugav auto! Kindlasti fännan volkari klaaskatust. Kohe väga kindlasti fännan ma erilisust ja lihtsust ning just täpselt selliseks on tehtud ID.3 klaaskatuse katte avamine ja sulgemine. Isiklikult võiksin seda nimetada juba tõeliseks müügiartikliks. Polegi ju tegelikult palju vaja, et auto muutuks khuuliks. Kui miinuseid välja tuua, siis oleks tahtnud juhikuvarit teistsugusena näha. See tundub mulle liiga võõrkehana seal rooli taga ja võib-olla võiks ka ekraanil natuke rohkem asju olla. Pean muidugi siinkohal käsi südamel tunnistama, et minu sees peidab ennast üks puhast tõugu snoob. Vastab ju tegelikult tõele, et mida tagasihoidlikumalt infot ekraanilt paistab, seda vähem on juhi tähelepanu häiritud. Ja silm ka harjub. Oli ju ka Tesla Cybertruck omaette stiilinäide, aga veidi järele mõeldes väga äge ja uudne.

Et juttu mitte liiga pikaks lohistada, hakkan otsi kokku tõmbama. Kas mulle meeldis ID.3? Kas oli mugav? Kas julgen ka pikemaid sõite ette võtta?

Jah, see elektrikas on mulle tõesti meeltmööda ja ostaksin selle küll, kui antud suuruses auto mulle piisav oleks. On mugav sõita ja näen tegelikult ka volswagenikkust selles nn tulevikumasinas. Pikemaid sõite julgeks vabalt selle isendiga ette võtta. Ka selliseid sõite, kus asju veidi rohkem kaasas. Päris viiele inimesele siin muidugi kohta pole, aga ainult üksi-kaksi ka liikuma ei pea. Isegi Riho mahtus tagasitmele vabalt patseerima ja tööd tegema. Tema ju see pikem vend, kes vaatab meile enamasti ülevalt alla.

  • Kiirust ei ületanud, aga tagasi ka ei hoidnud. Kõik on väga hästi ja sõidud saavad minimaalse laadimisega tehtud.
  • Laadimismuresid ei ole, Pärnus ei laadinud.
  • Tavalise bensiiniautoga oleks 500 km läbimisele kulunud ca 55 eurot.
  • Volkswagen ID.3-ga kujuneb ringreisi laadimise summaks ca 10€.

Tänud, Möller positiivse kogemuse ja laenatud auto eest. Näen juba ühte oma lemmikut ka nende salongi varsti veeremas. VW buss on kindlasti midagi, mida täna näen ühe võimalusena soetada enda uueks elektrikaks, kui olemasolevat autot välja hakkan vahetama.